• 1

BLOG

Przeczytaj ostatnie artykuły

Zadławienie - ciało obce w drogach oddechowych dziecka

Napisał
zadławienie_dziecka zadławienie_dziecka Child Horizons - Dziecięce Horyzonty
Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

Spontaniczne poznawanie świata jest sposobem rozeznania otoczenia angażującym zmysły wzroku, słuchu,węchu, dotyku i smaku. Chociaż korzystamy z tego rodzaju poznawania przez całe życie rejestrując wszystko czego doświadczamy, to w wieku niemowlęcym ta zdolność poznawania może być źródłem zagrożenia zdrowia a nawet życia. Szczególnie istotna w kontekście bezpieczeństwa dziecka jest jedna z pierwszych faz rozwoju - faza oralna. Na tym stopniu rozwoju dziecko wkłada do buzi wszystko co ma pod ręką i angażując szczególnie istotne narzędzie poznawania w tym okresie życia jakim są usta - potencjalnie naraża się na połkniecie przedmiotu bądź zadławienie. Dlatego tez każdy rodzic i opiekun powinien wręcz intuicyjnie potrafić właściwie zareagować gdy dojdzie do zadławienia .

 

 

Ciało obce w drogach oddechowych.

 

Aspiracja - zachłyśnięcie, przypadkowe pobranie z wdechem płynu, kęsa pokarmowego lub ciała obcego podczas połykania bardzo często dotyczy dzieci. Pierwszym niepokojącym dla nas sygnałem powinien być nagły kaszel bądź problemy z oddychaniem z towarzyszącym tzw. świstem krtaniowym.

W sytuacji gdy :

  • dziecko może samodzielnie oddychać – nakłaniać je do odksztuszenia
  • dziecko jest przytomne ale dusi się – układamy je na brzuchu, gdy mamy do czynienia z niemowlakiem dziecko kładziemy na udzie bądź przedramieniu. Dzieci większe „przekładamy” przez kolano jednak zawsze tak, żeby żeby główka była poniżej klatki piersiowej. Wykonujemy 5 uderzeń w okolicę międzyłopatkową sprawdzając za każdym razem czy ciało obce wypadło.

Gdy działania te nie przynoszą oczekiwanego rezultatu wykonujemy 5 uciśnięć podbrzusza jedną dłonią – u niemowląt będą to uciśnięcia klatki piersiowej w celu uniknięcia uszkodzeń narządów wewnętrznych.

Jeżeli sytuacja pogarsza się i dziecko traci przytomność układamy je na wznak a widoczne ciało obce w obrębie jamy ustnej usuwamy palcami odchylając głowę dziecka w celu udrożnienia drug oddechowych po czym wykonujemy 5 oddechów ratowniczych.

Jeżeli działania nie przynoszą poprawy tzn dziecko nie porusza się, nie kaszle, nie zauważamy powrotu oddechu przechodzimy do masażu serca.

Pomoc wzywamy po minucie przeprowadzonych oddechów i masażu serca zgodnego z algorytmem 30 uciśnięć : 2 oddechy ratownicze.

Czytany 11855 razy

Ostatnio dodane artykuły

« May 2018 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Pogoda we Wrocławiu

58°
14°
°F | °C
Cloudy
7 mph
Wed
Scattered Showers
56 | 71
13 | 21
Thu
Mostly Cloudy
57 | 76
13 | 24