• 1

BLOG

Przeczytaj ostatnie artykuły

Zadławienie - ciało obce w drogach oddechowych dziecka

Napisał
zadławienie_dziecka zadławienie_dziecka Child Horizons - Dziecięce Horyzonty

Spontaniczne poznawanie świata jest sposobem rozeznania otoczenia angażującym zmysły wzroku, słuchu,węchu, dotyku i smaku. Chociaż korzystamy z tego rodzaju poznawania przez całe życie rejestrując wszystko czego doświadczamy, to w wieku niemowlęcym ta zdolność poznawania może być źródłem zagrożenia zdrowia a nawet życia. Szczególnie istotna w kontekście bezpieczeństwa dziecka jest jedna z pierwszych faz rozwoju - faza oralna. Na tym stopniu rozwoju dziecko wkłada do buzi wszystko co ma pod ręką i angażując szczególnie istotne narzędzie poznawania w tym okresie życia jakim są usta - potencjalnie naraża się na połkniecie przedmiotu bądź zadławienie. Dlatego tez każdy rodzic i opiekun powinien wręcz intuicyjnie potrafić właściwie zareagować gdy dojdzie do zadławienia .

 

 

Ciało obce w drogach oddechowych.

 

Aspiracja - zachłyśnięcie, przypadkowe pobranie z wdechem płynu, kęsa pokarmowego lub ciała obcego podczas połykania bardzo często dotyczy dzieci. Pierwszym niepokojącym dla nas sygnałem powinien być nagły kaszel bądź problemy z oddychaniem z towarzyszącym tzw. świstem krtaniowym.

W sytuacji gdy :

  • dziecko może samodzielnie oddychać – nakłaniać je do odksztuszenia
  • dziecko jest przytomne ale dusi się – układamy je na brzuchu, gdy mamy do czynienia z niemowlakiem dziecko kładziemy na udzie bądź przedramieniu. Dzieci większe „przekładamy” przez kolano jednak zawsze tak, żeby żeby główka była poniżej klatki piersiowej. Wykonujemy 5 uderzeń w okolicę międzyłopatkową sprawdzając za każdym razem czy ciało obce wypadło.

Gdy działania te nie przynoszą oczekiwanego rezultatu wykonujemy 5 uciśnięć podbrzusza jedną dłonią – u niemowląt będą to uciśnięcia klatki piersiowej w celu uniknięcia uszkodzeń narządów wewnętrznych.

Jeżeli sytuacja pogarsza się i dziecko traci przytomność układamy je na wznak a widoczne ciało obce w obrębie jamy ustnej usuwamy palcami odchylając głowę dziecka w celu udrożnienia drug oddechowych po czym wykonujemy 5 oddechów ratowniczych.

Jeżeli działania nie przynoszą poprawy tzn dziecko nie porusza się, nie kaszle, nie zauważamy powrotu oddechu przechodzimy do masażu serca.

Pomoc wzywamy po minucie przeprowadzonych oddechów i masażu serca zgodnego z algorytmem 30 uciśnięć : 2 oddechy ratownicze.

Pamietać należy, że dziecko samodzielnie i spontanicznie poznaje świat co stanowi bardzo ważny element rozwoju. Nie należy zatem ograniczać jego aktywności lecz zadbać, by w jego najbliższym otoczenu nie znajdowały sie przedmioty mogące stanowić zagrożenie. Pamiętajmy, że mogą to być przedmioty, które bezpośrednio nie wydają się być niebezpieczne ale mogą np. ulec przełamaniu na drobniejsze elementy.

Czytany 10797 razy

Ostatnio dodane artykuły

« June 2017 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Pogoda we Wrocławiu

73°
22°
°F | °C
Cloudy
14 mph
Mon
Scattered Showers
62 | 76
16 | 24
Tue
Mostly Cloudy
58 | 82
14 | 27