×

Błąd

[SIGPLUS_EXCEPTION_SOURCE] Image source is expected to be a full URL or a path relative to the image base folder specified in the back-end but design/meblik is neither a URL nor a relative path to an existing file or folder.
[SIGPLUS_EXCEPTION_SOURCE] Image source is expected to be a full URL or a path relative to the image base folder specified in the back-end but design/vox is neither a URL nor a relative path to an existing file or folder.
[SIGPLUS_EXCEPTION_SOURCE] Image source is expected to be a full URL or a path relative to the image base folder specified in the back-end but design/klaster is neither a URL nor a relative path to an existing file or folder.
  • 1

BLOG

Przeczytaj ostatnie artykuły

Adaptujemy design w żłobku

Napisał
Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

Już piąty raz grupa polskich designerów "Udomawia Design". Tym razem Galeria Wnętrz Domar wraz z  Instytutem Grafiki Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej "biorą na warsztat" nawet samo pojęcie design "odwracając koncepcję muzealno-artystycznego postrzegania festiwali i samego designu na rzecz realnej pracy projektowej i klienta". Designerzy akcentują tym razem "myślenie i mówienie o procesach i konsumencie".

Właśnie jako klient i konsument przemierzaliśmy piątkowej Nocy z Designem przestrzenie Galerii Domar w poszukiwaniu rozwiązań dla naszego żłobka. W tym artykule zaprezentujemy najciekawsze naszym zdaniem propozycje branży dziecięcej. Powiemy słowo o tym, czym kierujemy się prowadząc i wyposażając żłobek i jakie mamy wymagania w stosunku do zabawek i wyposażenia. Zastanowimy się czym jest i czym mógłby być design w naszym żłobku. Niech będzie to, jak nazwać mogli by organizatorzy Designu Udomowionego, część naszej realnej pracy projektowej w myśleniu o żłobku.

Udomowianie-adaptowanie-oswajanie

Pierwsze mysli rozpoczynające ciąg skojarzeń nasunęły się czytając ideę Designu Udomowionego. Jeżeli dla designerów właściwym określeniem jest udomawianie to jak można określić cały proces planowania i wprowadzania nowych rozwiązań (cel jadalnia i sala wielofunkcyjna) u nas? Jeżeli dzieci i rodzice rozpoczynają przygodę ze żłobkiem od adaptacji to ADAPTACJA właśnie jest najlepszym słowem.  W artykule "Adaptacja - pierwsze kroki w żłobku" piszemy  o obawach i wątpliwościach rodziców, odwlekających moment wysłania dziecka do żłobka bądź przedszkola. Jak pisze autorka artykułu często zdaża się, że dzieci omijają żłobek i przedszkole idąc prosto do szkoły. Podobne obawy i wątpliwości towarzyszą nam (i zapewne wielu rodzicom) przy wyborze nowych rozwiązań dotyczących wyposażenia otoczenia malucha. Często wpisujemy frazę w wyszukiwarkę i wpadamy w gąszcz porównywarek, sklepów internetowych, ogłoszeń itp...   Z takiej przygody wychodzimy jedynie z przekonaniem co do ceny i może koloru produktu. Ostatecznie chcąc ominąć cały proces decydowania, unikając obaw i wątpliwości wybierzemy sklep przy wyjściu z którego za udane zakupy otrzymamy hot-doga za złotówke. Jednakże my nie pójdziemy na skróty. Zrobimy dokładnie tak, jak proponujemy zrobić rodzicom zanim oddają dziecko pod naszą opiekę. Najpierw zapoznajemy się z ofertą, lepiej precyzujemy nasze wymagania, powoli pozwalamy zaufać sugestiom tych, których zaufanie zdobędziemy. Noc z Designem jest idealną okazją spotkania przedstawicieli firm i  projektantów, zweryfikowania przypuszczeń, rozwiania wątpliwości...

Pokonując przestrzeń Domaru przekonywaliśmy się z każdą chwilą, że... design nie gryzie. Przedmioty zaprojektowane i wykonane są w Polsce, materiały dobrze znane z życia codziennego... No właśnie. Pamiętacie świąteczne podarunki i wyszywanie maskotek z filcu? Producent Meblik Meble dla Dzieci i Młodzieży zwabił nas wyszywanymi na pościeli postaciami, może troszkę podobnymi do naszych wyszywanych w żłobku. Przedstawiamy Pana Meblika i Panią Meblik:

Mamy wrażenie, że oprócz tego, że design nie gryzie to tym, którzy wyszywali z nami zwierzaki przed świętami udało się już w jakiś sposób design udomowić. Kilka razy w roku organizujemy warsztaty dla rodziców, podczas których zachęcamy do samodzielnego zaprojektowania i wykonania przedmiotów, np. biżuterii jak miało to miejsce w  Dniu Kobiet. Obierając kurs na design już wkrótce zaproponujemy rodzicom kolejne warsztaty. Urozmaicimy także zajęcia nowymi pomysłami z dziedziny małej motoryki w pracy z dziećmi. I tak jak w pierwszych dniach pobytu dzieci w żłobku pomału oswajać będziemy się z designem.

 

Firma Vox z pewnością wychodzi na przeciw naszym aspiracjom. W drugiej połowie lipca 2013 do sprzedaży trafić ma kolekcja marki Smart by VOX, która z pewnością pobudza kreatywność i talenty dzieci. Sam montaż mebli może być zarówno zabawą jak i nauką:

 

 

Gotowe na wszystko

Dokonując wyboru wyposażenia najbliższego otoczenia dzieci pamiętać musimy o atestach i certyfikatach bezpieczeństwa. Często zdaża się, że odpowiadające nam pod względem zaprojektowania czy sposobu wykonania zabawki czy elementy wyposażenia nie znajdą miejsca w naszym żłobku, gdyż nie posiadają takich certyfikatów. Z doświadczenia wiemy, że  niewielu producentów podejmuje wyzwanie stworzenia - jak zwykliśmy określać - zabawek pełnowartościowych. Dla nas na pełną wartość składa się kilka elementów, m.in zabawka jest bezpieczna, posiada wartość edukacyjną, wykonana jest z dobrych materiałów, jest trwała. Taki produkt wraz z certyfikatem bezpieczeństwa jest gotową propozycją nie tylko dla nas, ale i dla wszystkich rodziców poszukujących odpowiednich produktów dla dzieci.

W ekspozycji Śląskiego Klastra Dizajnu znaleźliśmy takie własnie zabawki wyprodukowane przez Z.P.H. PILCH.  W ekspozycji znalazł się również "Podkładowca" czyli zestaw podkładek filcowych (producent: WELLDONE):

 

 Jaki jest sens adaptowania designu do żłobka?

Jesteśmy przekonani, że wielu projektantów i producentów swoją odpowiedzialnością w tworzeniu przedmiotów dla branży dziecięcej i zorientowaniu na nasze potrzeby wciąż wspierać będzie realizowany w naszym żłobku proces opieki i edukacji. Jak wspomnieliśmy wcześniej jako cel postawiliśmy sobie kurs na design zarówno w myśleniu o edukacji (również naszej), wyposażaniu żłobka czy spotkaniach z rodzicami. Nie omieszkamy również wyrażać własnych opinii na temat najciekawszych propozycji projektantów i producentów z branży dziecięcej.

Wszystkich czytelników zachęcamy do przygody udomawiania, adaptowania, oswajania... designu. My staramy się tworzyć sytuacje, w której żłobek i dom to nie są "dwa oddzielne światy ale wspierające się wzajemnie miejsca, pełne wspólnych rytuałów,  które pozwolą dziecku spokojnie iść naprzód, rozwijać się". Organizatorzy Designu Udomowionego "odwracając koncepcję muzealno-artystycznego postrzegania festiwali" z pewnością pchną na nowe tory sposób postrzegania designu oraz jego funkcjonowania zarówno w firmach jak i w otoczeniu indywidualnych klientów.

Niestety nie znaleźliśmy odpowiedniej propozycji wyposażenia jadalni oraz sali podczas piątego Designu Udomowionego. Jednakże podczas poprzedniej edycji zaprezentowała się firma locomoco, której rozwiązania -mamy nadzieję - trafią pod nasz dach.

Czytany 13761 razy

Artykuły powiązane

Ostatnio dodane artykuły

« July 2018 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Pogoda we Wrocławiu

67°
19°
°F | °C
Cloudy
14 mph
Tue
Scattered Thunderstorms
64 | 72
17 | 22
Wed
Showers
62 | 69
16 | 20