×

Błąd

[SIGPLUS_EXCEPTION_SOURCE] Image source is expected to be a full URL or a path relative to the image base folder specified in the back-end but zwierzeta_z_filcu is neither a URL nor a relative path to an existing file or folder.
  • 1

BLOG

Przeczytaj ostatnie artykuły

Warsztaty logopedyczne dla rodziców

Napisał
logopedia_dla_dzieci logopedia_dla_dzieci
Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

W piątek, 08 lutego odbyły się u nas pierwsze warsztaty logopedyczne dla rodziców dzieci naszego żłobka. Warsztaty dla rodziców są najlepszą okazją do poznania najważniejszych zagadnień z dziedziny logopedii w formie porad przygotowanych przez naszą logopedę Magdę Sutor.  Rodzice mieli okazję uzyskać indywidualną poradę w przypadku wystąpienia nieprawidłowosci w rozwoju mowy ich dzieci. Nasza logopeda zna dobrze dzieci, gdyż prowadzi nieodpłatne zajęcia dwa razy w tygodniu.

Mając na uwadzę szerszą definicję logopedii zapamiętać powinniśmy, że dzięki mowie kształtujemy swoje relacje z otoczeniem, poznajemy świat, a także kształtujemy  osobowość. Naukę mówienia zaczynamy w pierwszym etapie życia głownie przez naśladownictwo - jedną z pierwszych metod poznawania. Dzieci naśladują zarówno gesty jak i słowa oraz ton głosu osób znaczących w ich otoczeniu. Dlatego też podejmując decyzję o wyborze miejsca i opiekunów dla dzieci pamiętajmy, że są oni właśnie dla dziecka osobami znaczącymi, z których "przykład" czerpią dzieci. W relacjach żłobek - rodzice istotna jest komunikacja pomiedzy kadrą a rodzicami. Musimy niejako "wiedzieć to samo", żeby isć w jednakowym kierunku.

"Podążając za dzieckiem", najczęściej dbamy o to, by nic nie zakłóciło jego rozwoju. Czasem jednak potrzeba czegoś więcej by zauważyć i np. nie pogłębiać istniejących wad, bądź korygować te już istniejące. Szczególnie w późniejszym wieku żłobkowym dziecko przejawiać może skłonności do wiekszego zaangażowania np. w zabawach edukacyjnych (oczywiście pamiętać należy, że każda zabawa nie jest "tylko" zabawą). Takim skłonnością należy dać szansę rozwoju.

Podsumowując, należy stale wspomagać rozwój dzieci, rozwijać jego mocne strony i pracować nad słabszymi. Prezentujemy kilka wskazówek logopedy dotyczących tego, co powinniśmy wiedzieć, w jaki sposób wspomagać i o co zadbać w okresie rozwoju mowy dziecka, a  czego stanowczo unikać.

 

1. Dbamy o poprawną jezykowo wymowę, modulujemy głos, używamy prostych i krótkich zwrotów.

2. Mówimy dużo i spokojnie już od pierwszych dni życia dziecka.

3. Opisujemy dziecku to, co dzieje się dookoła niego we wszystkich sytuacjach np na spacerze czy na zakupach.

4. Rozwijajmy to co mówi dziecko dodając słowa czy zdania.

5. Poświecajmy czas na odpowiadanie dziecku w sposób wyczerpujący.

6. Pamiętajmy, że karmienie piersią rozwija aparat artykulacyjny.

7. Śpiewajmy z dzieckiem.

8. Opisujmy to czym sie bawimy, co rysujemy, co oglądamy...

9. Niech dziecko widzi naszą twarz kiedy do niego mówimy. W ten sposób również prawidłowo kształtuje mowę.

10. Pamiętajmy o zabawach językowych!

11. Zachęcajmy do mówienia, chwalmy za starania.

12. Pamiętajmy o stadiach rozwojowych a jeśli dziecko wyraźnie nie realizuje w danym wieku określonego etapu,   nie zna np wystarczającej liczby słów, nie wymawia danych głosek - skonsultujmy sie z logopedą.

Czego unikać:

1. Unikajmy zdrobnień, języka dziecinnego.

2. Nie poprawiajmy wymowy dzieci mówiac np. "Powtórz ładniej" ...

3. Nie zawstydzajmy dzieci karzac za niepoprawną wymowę.

4. Nie wymagajmy, żeby dziecko zbyt wcześnie wymawiało kolejne głoski, jeśli nie wykształcił się dostatecznie aparast artykulacyjny dziecka (ważne w kontekście nauki jezyków obcych, o której pisaliśmy w artykule " Nauka języka obcego w żłobku").

5. Nie podnośmy głosu na dziecko.

 

Czytany 21464 razy

Ostatnio dodane artykuły

« July 2018 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Pogoda we Wrocławiu

58°
14°
°F | °C
Sunny
4 mph
Sat
Mostly Sunny
58 | 84
14 | 28
Sun
Mostly Cloudy
61 | 80
16 | 26