• 1

BLOG

Przeczytaj ostatnie artykuły

Klocki (kształtki) rehabilitacyjne - wszechstronne możliwości zabawy.

Napisał
Klocki (kształtki) rehabilitacyjne - wszechstronne możliwości zabawy Klocki (kształtki) rehabilitacyjne - wszechstronne możliwości zabawy Child Horizons - Dziecięce Horyzonty
Paste a VALID AdSense code in Ads Elite Plugin options before activating it.

 

W naszym żłobku niedawno pojawiły się klocki rehabilitacyjne ( kształtki rehabilitacyjne). Od samego początku dostarczają dzieciom nowych możliwości zabawy i wiele uśmiechu. Radość z nowych i nieznanych dotąd zabawek udzieliła się również nam i zainspirowała do rozmaitych sposobów ich wykorzystywania a także do   podzielenia się z Wami swoimi spostrzeżeniami.

 

      Klocki są wykorzystywane na zajęciach rehabilitacyjnych ale z ich wszechstronnego zastosowania korzystają również pedagodzy zajmujący się stymulacją i rozwojem małego dziecka. Kształtki jak sama nazwa wskazuje posiadają wszelkiego rodzaju formy (kwadraty, prostokąty, półksiężyce, walce itp.). Są wykonane z wysokiej jakości pianki poliuretanowej, dzięki której są bardzo miękkie. Zaletą jest również to, że klocki łatwo utrzymać w czystości, gdyż pokrowce można ściągać i prać.

      Są nieoceniona pomocą przy zajęciach, które wspierają rozwój motoryki dużej (sprawność fizyczna całego ciała). W naszym żłobku osiągamy to poprzez organizowanie toru przeszkód, który wymaga od dzieci skupienia i zaangażowania ruchów całego ciała. Dzieci przy tym uczą się również „zdrowej rywalizacji” poprzez doping osoby, która w danym momencie pokonuje ustawione przeszkody oraz kształtuje cierpliwość, gdy trzeba poczekać na swoja kolej. Kolejnym rodzajem zabaw z wykorzystanie klocków są zabawy konstrukcyjne, czyli tworzenie wszelkiego typu budowli, które dodatkowo wymagają od dzieci wyobraźni przestrzennej. Najlepsza zabawa jest jednak na samym końcu, kiedy budowlę można zburzyć i ułożyć od nowa. Niezwykłym atutem kształtek jest wspieranie i rozwijanie zmysłu równowagi, który kształtuje się poprzez ćwiczenia wymagające chodzenia (przy pomocy opiekuna) po klockach.

      Klocki świetnie nadają się do nauki zarówno kolorów jako uzupełnienie np. książeczek czy innych zabawek edukacyjnych a także do tworzenia zbiorów tworząc np. „dom samych kwadratów”, a w drugim końcu sali „ dom prostokątów”. Za pomocą kształtek doświadczamy zróżnicowania kształtów, wielkości, wagi przestrzennych przedmiotów (np. budujemy obok siebie dwie wieże, które są różnej wielkości, doświadczamy które kształty łatwiej przenieść i dopasować do innych itp )

      Podczas zabaw tematycznych, na przykład dzień pirata , budujemy z klocków statek zamieniamy się w piratów, którzy uczestniczą w zabawie „ uwaga płyną rekiny…” Dzieci słuchają muzyki i biegają na około okrętu, gdy muzyka ucichnie, trzeba szybko wejść na pokład statku i schować się bezpiecznie przed rekinami. Z klockami rehabilitacyjnymi takich tematycznych zabaw można wymyślać sporo - klocki idealnie je uzupełniają, o czym świadczą uśmiechy dzieci.

      Jedna z najważniejszych i nie mniej rozwijających aktywności to swobodna zabawa. Jest to czas kiedy dzieci same wymyślają jak użyć klocków w trakcie zabawy. Kształtuje się wyobraźnia, dzieci tworzą własne zasady, reagują na zasady innych dzieci, tworzą swoje symbole i starają się odczytywać te stworzone przez inne dzieci.....

      Myślę, że nikogo nie trzeba przekonywać jak duże urozmaicenie dają zajęcia z wykorzystaniem kształtek rehabilitacyjnych, a już na pewno nie dzieci, ponieważ uśmiech i ożywienie najmłodszych na widok klocków, mówią same za siebie.

 

Czytany 18216 razy
Więcej w tej kategorii: « Jezioro maluchów

Ostatnio dodane artykuły

« July 2018 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Pogoda we Wrocławiu

67°
19°
°F | °C
Cloudy
14 mph
Tue
Scattered Thunderstorms
64 | 72
17 | 22
Wed
Showers
62 | 69
16 | 20